Home Rys historyczny
Rys historyczny PDF Drukuj Email
wtorek, 08 grudnia 2009 07:56

W 1947 roku w lokalu o powierzchni czterech metrów kwadratowych w prywatnym domu Gminna Biblioteka Publiczna rozpoczęła działalność. Na pierwszy księgozbiór w ilości 58 książek składały się wygrzebane na strychach i w komórkach polskie książki. Korzystało z nich 130 czytelników. W miarę upływu czasu następował szybki rozwój zarówno księgozbioru jak i czytelnictwa. Już w 1950 roku księgozbiór składał się z 2.700 książek a w 15 lat później stanowił 6.350 książek, natomiast w 1997 roku wynosił już 24.700 ciekawych książek z zakresu literatury pięknej, popularno naukowej, słowników, encyklopedii, leksykonów. Od początku istnienie biblioteka borykała się z trudnościami lokalowymi. Zajmowany przez bibliotekę lokal przy ul. Dworcowej był ogólnie nie przystosowany do potrzeb i prowadzenia działalności statutowej biblioteki, nie wspominając o pracy kulturalno - oświatowej. Rok 1995 przyniósł zmianę, Samorząd Gminy swą decyzją przyznał dla potrzeb biblioteki samodzielny lokal przy ul. Ozimskiej 3a, rozwiązując problem lokalowy. Lepsze warunki pracy, systematyczny dopływ nowości to czynniki, które pozwalają na właściwe wykorzystanie zbiorów. Zorganizowano czytelnię, w której można korzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, a w 2004 roku otwarto Czytelnię Ikonka na potrzeby internautów. Oprócz udostępnienia zbiorów biblioteka prowadziła i nadal prowadzi działalność kulturalno-oświatową: ferie zimowe, spotkania autorskie, zajęcia plastyczne, konkursy, wystawy własne i pozyskiwane oraz lekcje biblioteczne. Biblioteka prowadzi filię biblioteczną w Dańcu oraz  sprawuje patronat nad Regionalną Izbą Śląską im. Konrada Mientusa w Dańcu.

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterWszystkie135353